Битката при Никопол 1396г.

Потребителски аватар
thorn
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Re: Битката при Никопол 1396г.

Мнение от thorn » вт фев 19, 2019 10:16 pm

А Мадара и Провадия не ги ли завземаха още през 1388 при похода на Али паша?

Jefferson F. Davis
Регистриран: нед май 13, 2018 1:46 pm

Мнение от Jefferson F. Davis » ср фев 20, 2019 1:32 pm

Въпросът ми не е точно по темата но хронологически е по близо до тази отколкото до "Битката при Варна". Става дума за разграбването на Варна през 1399г от татарите на Актав. Има ли някаква по-подробна информация за този народец? Водят се татари бягащи на запад от нашествието на Железния хромец но на мен самото име Актав никак не ми звучи татарско нито на потомки на ногаите или чингизидите. По-късно са известни като добруджански татари и Високата Порта е брала бая ядове с тях преди да ги покори и разсели по придунавските земи и Добруджа.

Потребителски аватар
Galahad
Регистриран: съб фев 02, 2019 5:53 pm

Мнение от Galahad » ср фев 20, 2019 10:57 pm

За Несебърската хроника откъдето е известието за разграбването на Варна има по-подробен коментар тук: Васил Гюзелев - Средновековна България в светлината на нови извори, 1981

Що се отнася до Провадия - ами то нея руснаците я превземат и по време на войната от 1828-1829г., ама това не означава, че не трябва да го правят пак след половин век.
Както казах - след битката при Анкара прогонените от османците владетели се връщат в земите си. По всичко изглежда, че това е наложило да бъде превзета втори път.

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » чет мар 07, 2019 4:12 am

Изображение

Рицар от времето на тази битка.

-------------------------------
Това което трудно си обяснявам е все пак причината за поражението. Да, французите са се провалили в атаката си, но Жигмонд е имал унгарските си части и наемниците си, те даже не са взели сериозно участие в боя на френския корпус. Тогава защо е било това паническо товарене на корабите, при което явно са дадени големите загуби?

Потребителски аватар
Galahad

Мнение от Galahad » ср мар 13, 2019 10:53 pm

В Търновският музей има такова забрало, но мисля че се водеше, че не е известно къде е намерен експоната. Но не помня откъде бях свалил снимките от музея за да сложа линк. Май беше някакъв сайт от онези, дето се качват снимки - снимка.бг и др. под. Там има също плетена ризница и още 2-3 шлема. И една ужасна лампа, която много гадно блести в стъклото на витрината.

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » чет мар 14, 2019 12:05 pm

Изображение

Снимки се намират, не е проблем. И да, възможността този шлем да е свързан с тази битка или въобще с битка със западноевропейци точно от това време си е най-вероятната.

Потребителски аватар
Galahad

Мнение от Galahad » вт мар 19, 2019 10:07 pm

Да, това е снимката. Някои снимки от музея ми ги бяха пратили на мейла и не бях сигурен дали не е от тях.

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » чет мар 21, 2019 10:35 pm

Галахад, аз с тази битка сериозно не съм задълбавал. Върти ми се в главата решаваща атака на сръбската тежка конница срещу унгарците, но от кой извор е - не мога да се сетя.

Потребителски аватар
Galahad

Мнение от Galahad » чет апр 04, 2019 10:23 pm

Шилтбергер: "Турският султан като видя, че кралят потегля срещу него, поиска да побегне. Херцогът на Сърбия, когото наричат деспот, разбра това и дойде на помощ на турския султан с петнадесет хиляди души добра войска, дойдоха и другите с пълководци с цялата си мощ. Деспотът нападна с войската си кралския полк и го срази. Кралят като видя, че полкът му е паднал и че никога няма да може да се удържи, удари на бяг. Тогава дойдоха граф фон Цили и Ханс бургграф фон Нюрнберг, взеха краля, изведоха го из войската и го качиха на една галера за Цариград."

"Почти същото е приповторено в един австрийски аноним, който вероятно е използвал Ханс: Князът на Сърбия със силната си десница повали знамената на императора. Когато императорът видя, че е лишен от победата, с помощта на графа на Цили и на Йоан, бургграфа на Нюрнберг, се качи на кораба и вдигна платна към Цариград."

К. Костенечки естествено тактично пропуска тази подробност. "И като стана сражението, най-напред западните притиснаха доста силно царската войска н така онзи, когото наричаха Светкавицата, премина напред по всички отряди и ги върна повече с молба и наставление, ... И така отново се възмогнаха, и като се върнаха, победиха."

Шилтбергер е просто по-прям. Докато другите по една или друга причина предпочитат да пропуснат това-онова.

По това време турската войска си е най-обикновена сбирщина и онова, което е било по-качествено като въоръжение са били християнските васали. http://ald-bg.narod.ru/materiali/Brokier.JPG

Отговори