За "благините" на Социализма!

До края на Студената война
Потребителски аватар
jacksparrow
Регистриран: вт май 08, 2018 12:24 am

Re: За "благините" на Социализма!

Мнение от jacksparrow » пет ное 27, 2020 10:27 pm

Нема потекло или връзки. Ако е било масово така, ако имаше 8,9 милиона българи подтиснати и недоволни, нямаше системата да оцелее. А да се обвиняват комунягите за неща от преди 20-30 години е смешно, че и за напред.

И аз ще направя тема "за какво са виновни комунягите" :D
#BlackLivesMatter #IStandWithLukashenko

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » пет ное 27, 2020 10:30 pm

Jefferson F. Davis написа:
пет ное 27, 2020 10:22 pm
vassiln написа:
пет ное 27, 2020 5:35 pm
Е качеството на живота зависи от това дали имаш кола. Освен ако не си парализиран напълно или сляп. И разбира се не се мери само с броя изядени банани и портокали.
А иначе, не само за кола, но и за лимонада и етър селяните се бутаха и висяха на опашка. И хубавите книги бяха кът и се продаваха в пакет с партийни глупости. То си е направо за отделна тема, но не ми е чак толкова интересно. Пък и повечето съфорумци го помним.
Пълни глупости си написал.
Сигурно. Ма ти си израстнал във Варна, а аз - на село, макар и близо до София.
За книгите например, при нас в книжарницата "Шогун" на Джеймс Клавел вървеше с някакви партийни мемоари или тезиси. Във Варна свободно ли вървеше? Тоест, без пакетни добавки?
И тогава живял ли си на село, та имаш наблюдения за моите "глупости"?

vassiln

Мнение от vassiln » пет ное 27, 2020 10:38 pm

jacksparrow написа:
пет ное 27, 2020 10:27 pm
Нема потекло или връзки. Ако е било масово така, ако имаше 8,9 милиона българи подтиснати и недоволни, нямаше системата да оцелее. А да се обвиняват комунягите за неща от преди 20-30 години е смешно, че и за напред.

Е добре.
Подминахме потеклото ти, за разлика от моето и това на Т-72, но може би в големия град е било по-добре и затова не ти е важно.
А тя системата всъщност не оцеля, но изглежда не си разбрал. Ако мислиш, че е още жива, няма да споря. :D

Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Re: Майтапи

Мнение от T-72 » пет ное 27, 2020 10:39 pm

vassiln написа:
Е качеството на живота зависи от това дали имаш кола. Освен ако не си парализиран напълно или сляп. И разбира се не се мери само с броя изядени банани и портокали.
А иначе, не само за кола, но и за лимонада и етър селяните се бутаха и висяха на опашка. И хубавите книги бяха кът и се продаваха в пакет с партийни глупости. То си е направо за отделна тема, но не ми е чак толкова интересно. Пък и повечето съфорумци го помним.
Обоснови се?
Защото , явно емоционално реагираш, но твоят отговор бих го характеризирал така, както ти си охарактеризирал написаното от Васил.

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » пет ное 27, 2020 10:45 pm

Системата си е оцеляла докато беше планирано да оцелява. После вследствие на външни фактори се разпадна. Това мисля, че е ясно на всички. Всяка система ще се разпадне при такива условия. Сигурно има и селяни като Василн дето са били "будни". Сега повечето осъзнават, че е било по-добре да си седят на село,а не да се бутат в града, такъв е тренда. Изобщо новото, непознатото, дънките, бананите сигурно са имали някаква притегателна сила, но ако гледаме малко с по-голям мащаб, май май сме по зле или на същото дередже.

А сега имало и таблети, а при комунягите не. Е хубаво, то и в САЩ не е имало таблети тогава.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пет ное 27, 2020 10:47 pm

jacksparrow написа:
пет ное 27, 2020 10:27 pm

И как е оцеляла?
С масови гробове, фалшифицирана история, Белене, тоталитаризъм, 6-то управление, цензура, еднопартиен модел, монопол на доходите давани от Държавата (разбирай Ком. Партията, нямаш право на частен бизнес, демек всяка получавана стотинка, зависи от това дали си лоялен), медийна среда изцяло контролирана от ком. партията....

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » пет ное 27, 2020 10:52 pm

Да уточня, че говоря от гледната точка на обикновен човек. Белене и сега си го има, не знаеш ли, има затворници там... има монополи, медийната среда?,

За 00.1% от българите дето са били "будни" сигурно е било по-лошо де, сега поне взимат манги от разни фондации да ни обясняват колко е било лошо тогава, а тогава са ги "преследвали" въпреки потеклото им :? .

Ихтамнет
Регистриран: чет юни 13, 2019 1:03 pm

Мнение от Ихтамнет » пет ное 27, 2020 11:04 pm

jacksparrow написа:
пет ное 27, 2020 10:45 pm
Сигурно има и селяни като Василн дето са били "будни". Сега повечето осъзнават, че е било по-добре да си седят на село,а не да се бутат в града, такъв е тренда.
Може и да има такава носталгия за селото от хората, които са емигрирали оттам, но въпреки това преселението в градовете, особено в София продължава с пълна сила, селата се обезлюдяват и малко хора се връщат там. Така че тенденцията е обратна, тя всъщност започва сериозно още през социализма.
vassiln написа:
пет ное 27, 2020 10:02 pm
И като казах за потеклото, ми стана интересно ти, Jack, от каква среда произхождаш. Аз лично съм от фамилия без заслуги към комунистите, но и без сериозни провинения. Майка - чиновник, баща - военен техник (старшина).
Според теб това дали някой е от червен род ли влияе най-много на оценката му за периода?

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пет ное 27, 2020 11:08 pm

jacksparrow написа:
пет ное 27, 2020 10:52 pm
Да уточня, че говоря от гледната точка на обикновен човек. Белене и сега си го има, не знаеш ли, има затворници там... има монополи, медийната среда?,

За 00.1% от българите дето са били "будни" сигурно е било по-лошо де, сега поне взимат манги от разни фондации да ни обясняват колко е било лошо тогава, а тогава са ги "преследвали" въпреки потеклото им :? .
Вземи прочети, има ги в сайта (стенографските записки) на Народното събрание, речите от последното заседание преди 10.11. и от следващото. Разликата в дните не е толкова голяма. Ако ти кажа точни дни, ще те излъжа, но не мисля, че бе повече от месец(може би и около 15 дена, но все пак доста време мина от времето , когато съм ги чел). Та виж , какво приказват народните депутати, в диапазон от месец.
Само Сендов се изправи (първото заседание след 10.11.) да им каже, че по добре да замълчат! Защото същите депутати и министри, които преди броени дни, са хвалебствели Вожда, сега се напреварваха да го плюят.
После се сети, за това , какви депутати е имало в периода, до димитровската конституция. Бесене, разтрели и т.н
Как един ( 1 ) не се изправи да защити бай Тодор? А само месец преди това и една дума против Тато не е казвал?
Ветропоказатели ражда този този строй! Това е!

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » пет ное 27, 2020 11:17 pm

Човек изгубена е тая битка, ветропоказатели да искаш и сега. Не знам някъде след разпад на нещо да искаш висшите политици да продължават да са верни на някаква кауза.

Ами утре като се разпадне ЕС пак ще гледаш такива дето кълнат комисарите и съюза. Просто са ви куци аргументите и критиките, пък сигурно като всяка система си има лоши и добри неща.

Да гледаме обективно, не банани и портокали.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пет ное 27, 2020 11:33 pm

jacksparrow написа:
пет ное 27, 2020 11:17 pm
Човек изгубена е тая битка, ветропоказатели да искаш и сега. Не знам някъде след разпад на нещо да искаш висшите политици да продължават да са верни на някаква кауза.

Ами утре като се разпадне ЕС пак ще гледаш такива дето кълнат комисарите и съюза. Просто са ви куци аргументите и критиките, пък сигурно като всяка система си има лоши и добри неща.

Да гледаме обективно, не банани и портокали.
Е , кое ти е обективното? Можеш да видиш стенограмите преди приемането на димитровската конституция и да видиш стенограмите след 10.11.89.
А де, както казваш ти : "Не знам някъде след разпад на нещо да искаш висшите политици да продължават да са верни на някаква кауза. "
Че Никола Петков ( макар и участието му в учредяването на народният съд да е факт), до последно ги нарежда в Народното събрание. В резултат на което заплаща с живота си!

Ихтамнет

Мнение от Ихтамнет » пет ное 27, 2020 11:36 pm

jacksparrow написа:
пет ное 27, 2020 11:17 pm
Има логика в това, обикновено при такива пълни колапси хората гледат да напуснат потъващия кораб и да се присламчат към новата система, примерно след капитулацията на Райха генералите им се надпреварват да обвиняват само Хитлер за пораженията си, на Наполеон също много от хората му го предават в края, когато виждат, че ще загуби, въпреки че той ги е обсипвал с титли и признания. И това са дори военните, хора на честта (поне някои), да не говорим за политиците, които по принцип са най-големите фурнаджийски лопати. Но може би това си е и нещо присъщо за авторитарните системи.

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 28, 2020 5:24 am

Ихтамнет написа:
пет ное 27, 2020 11:04 pm
vassiln написа:
пет ное 27, 2020 10:02 pm
И като казах за потеклото, ми стана интересно ти, Jack, от каква среда произхождаш. Аз лично съм от фамилия без заслуги към комунистите, но и без сериозни провинения. Майка - чиновник, баща - военен техник (старшина).
Според теб това дали някой е от червен род ли влияе най-много на оценката му за периода?
О, не е задължително. Но най-върли противници на соца разбираемо бяха потомците на репресираните. Има соцносталгици по възрастово-социални причини. Тогава са били най-хубавите години от живота им, а сега са с мижави пенсии, намаляващи развлечения и възможности. Но и това не е непременно правило.
Но идея си нямам за по-младите, които нямат спомени, как се форморат техните представи за този период. Предполагам че потеклото има значение. А останалото, като как се преподава за този период в училище, какво се пише в Туитър и се показва по телевизиите - не знам.
Трябва да призная, че информационната ми диета е малко странна, и за някои области от живота съм неосведомен, донякъде умишлено.

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 28, 2020 5:50 am

Длъжен съм да приема упрека на Джак и да се опитам да опиша и хубавите неща.
Образованието в училищна фаза беше по-леко, и не така натоварващо. Беше и по-задължително, ако мога така да се изразя.
Здравеопазването беше безплатно, но все пак връзките имаха значение.
Нямаше безработни, но имаше много хора, които се преструваха че работят. Повече от сега.
Нямаше бездомници. Но пък причините сега да има такива не са само икономически.

А, извън това, се сетих за още една причина да се харесва този период - преходът след това у нас беше твърде брутален.

Jefferson F. Davis
Регистриран: нед май 13, 2018 1:46 pm

Мнение от Jefferson F. Davis » съб ное 28, 2020 8:14 am

vassiln написа:
пет ное 27, 2020 10:30 pm
vassiln написа:
Сигурно. Ма ти си израстнал във Варна, а аз - на село, макар и близо до София.
За книгите например, при нас в книжарницата "Шогун" на Джеймс Клавел вървеше с някакви партийни мемоари или тезиси. Във Варна свободно ли вървеше? Тоест, без пакетни добавки?
И тогава живял ли си на село, та имаш наблюдения за моите "глупости"?
Роден съм в Добрич, тогава беше Толбухин. Живей и израснах наполовина в града, наполовина в с.Ново Ботево. За справка 5.5 къщи с гарата, трансформатора и магазина който работеше понеделник, сряда и петък. Та даже в този магазин лимонада, сайдер и спорт имаше в наличност постоянно. В града също без ограничения. Помня в периода 1983-89г. Си купувахме лимонада, връщахме празната бутилка за 7 ст.и си купувахме обикновена вафла за 6ст. Имаше и вафла Морена но те бяха по 3 празни лимонадени бутилки. За бананите, маслините и чакането за нов автомобил съм съгласен с вас но става дума за НОВ автомобили. Колко от вас са купували нова кола през последните 30г ? За книгите, активно започнах да чета и събирам книги през 1984г. Започнах със "Съкровището в сребърно езеро" на Карл Май. Имам над 500 книги. Романите на Талев, Вера Мутафчиева, Вапцаров, Дебелянов, П.Бобев Джек Лондон, Салгари, М.Рид и още много и много наши, съветски и западни автори. Почти цялата поредица "Библиотека Галактика". Сред това което съм изброил липсват Маркс и Енгелс, и подобните им манипулативни хомо-експериментус писания. Никои никога не ме е задължавал да купувам и чета тяхните глупости. Израснах по селата през ваканциите, на колелото и сред трънаците, пасъл съм овце, гонил съм прасета и съм дойл крави. Нищо селско не ми е чуждо. Най ме мореше копаенето и после събирането на царевицата за частно ползване. Някой години по 16 декара. Голям чанч! Та да се върнем на темата, нищо подобно не съм видял и чувал през онези години, не твърдя че навсякъде е така, даже за Варна. Може в твоето село кметът да е бил по фанатик комунист, не знам. Идиотите нямат нито морални нито хронологични граници. Имало ги е и ще ги има винаги. За "глупостите" моля да ми простиш. Не съм имал намерение лично да те обиждам. Просто аз друго съм видял.

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 28, 2020 9:19 am

Добре де, може и да се бъркам, да са докарвали безалкохолно един път в седмицата, или два пъти в месеца. Но се разпродаваше за час, бабите идваха с колички да го накупят. Беше си мъка, да те пратят да висиш по опашките.
Аз два или три пъти карах по две седмици от лятната си ваканция в София, при братовчедите, а на 15 години дойдох в града почти за постоянно - точно преди 10 ноември. Та по това време в София беше значително по-добре откъм магазини и стоки. Но пак беше беднота и сивота.
Главното, което липсваше тогава, и беше умишлено тъпкано, беше инциативността, самостоятелността, предприемчивостта. Или по-скоро, беше разрешено само на някои.
Днес още има остатъци от тази ориенталщина, но са далеч по-малко от това тогава.

Пък за селото, не ме е срам и нямам комплекси. Като цяло хората са по-прости, но винаги има с кой да другаруваш, ако не си темерут. И са по особен начин солидарни. Примерно у нас през 2005-та имаше наводнение, първия етаж на къщата и двора с постройките беше леш и тиня. Преди да успея да стигна до село, дошли десетина мъже от махалата и изравнили рововете на двора, а жените им помагали за миенето на етажа. Без тях щяхме да чистим месеци наред. А така ни останаха само няколко кубика глина от мазетата, и ремонти. На други хора обаче помогнаха значително по-слабо, или никой не отиде да помага. Защото помнят дълго кой какво е правил или е пропускал да прави. Това е една от селските черти, които ми харесват. Също и завистливостта и злобата. Ма те дойдоха с мен и себеподобните ми в големия град. :D

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » съб ное 28, 2020 9:55 am

vassiln написа:
съб ное 28, 2020 5:50 am
Длъжен съм да приема упрека на Джак и да се опитам да опиша и хубавите неща.
Образованието в училищна фаза беше по-леко, и не така натоварващо. Беше и по-задължително, ако мога така да се изразя.
Здравеопазването беше безплатно, но все пак връзките имаха значение.
Нямаше безработни, но имаше много хора, които се преструваха че работят. Повече от сега.
Нямаше бездомници. Но пък причините сега да има такива не са само икономически.

А, извън това, се сетих за още една причина да се харесва този период - преходът след това у нас беше твърде брутален.
Преходът си беше брутален и заради наследството, което ни остави социализъма.
В по-предният пост, бях описал някой от положителните страни на промените настъпили с установяването на комунистическата власт по селата.
Обаче, все пак зависи от изпитанието на времето.
Защо? Защото картината на масата от българските села, е на села с изоставени къщи,пустеещи дворове и т.н
Какво ми бе учудването, миналата година , когато минавах през Сърбия,и видях , колко е голяма разликата на техните с нашите села.
Минахме с кола през много села, но не видях нито един изоставен двор, нито една порутена къща.
Как си го обеснявам? По времето на Соца, мисля само ние и в Съюза одържавихме земята на хората на 99% . Казвам 99 %, защото останаха вилни места с по декар-два ( за самозадоволяване, както казваше бай Тодор).
В другите страни си имаше частна земеделска сбственост. В Югославия, поправете ме ако бъркам за точната площ, човек можеше да има по 30 декара обработваема земеделска земя. В Полша също, Чехия, Унгария, та дори и в Румъния хората си имаха земи.
В резултат на което, когато паднаха там тоталитарните режими, на хората не им бе прекъсната връзката със земята, и от 30 декара ги направиха 300 ( например). Цял живот си бяха обработвали земята, имаха си техника, инвертар и т.н. ( Много ми бе странно, по времето на войните в СФРЮ, когато хората се изселваха, как мъкнеха покъщнината си с трактори. Тук в България, никой нямаше частен трактор през соца, защото нямаше, какво да обработва с него).
Какво стана тук? Връзката на селянина със земята бе прекъсната. Както бях писал по-рано, дядо ми от земеделец стана миньор, неговите синове отидоха по градовете да работят. Когато след 10.11. настанаха промените. Рудника се затвори, децата си живееха от десетки година в големиот град. Земята се върна, но никой не искаше да я обработва. Вече бе чужда за него. Всеки гледаше да я продаде за да вземе пари, или в най-добрият случай рента от селската коооперация.
Резултатът е, че и двете къщи, които по времето на комунизма се допостроиха, сега се рушат и ще бъдат продадени на цигани.
............................................
За това, аман от революции!

Кало
Регистриран: вт май 29, 2018 7:53 pm

Мнение от Кало » съб ное 28, 2020 12:27 pm

но и за лимонада и етър селяните се бутаха и висяха на опашка.
Това в коя точно алтернативна реалност се е случвало? Или просто търсим доказателство за струнната теория?

Ихтамнет

Мнение от Ихтамнет » съб ное 28, 2020 12:32 pm

vassiln написа:
съб ное 28, 2020 5:24 am
Ихтамнет написа:
пет ное 27, 2020 11:04 pm
О, не е задължително. Но най-върли противници на соца разбираемо бяха потомците на репресираните. Има соцносталгици по възрастово-социални причини. Тогава са били най-хубавите години от живота им, а сега са с мижави пенсии, намаляващи развлечения и възможности. Но и това не е непременно правило.
Но идея си нямам за по-младите, които нямат спомени, как се форморат техните представи за този период. Предполагам че потеклото има значение. А останалото, като как се преподава за този период в училище, какво се пише в Туитър и се показва по телевизиите - не знам.
Трябва да призная, че информационната ми диета е малко странна, и за някои области от живота съм неосведомен, донякъде умишлено.
А ти какво мислиш за тези червени фамилии, трябва или трябвало ли е да има лустрации и ограничения за тях или не? Относно младите, според мен повечето не се интересуват от този период, по медиите информацията за него е главно негативна, така че ако си формират мнението оттам вероятно и то ще е отрицателно, освен ако нямат примерно някоя баба, която да е привърженик на соца и да им обяснява, че всъщност е било по-хубаво.

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » съб ное 28, 2020 12:44 pm

Танке, преди 89 е имало селяни, имало е и земя която обработват. Обща, на всички нас. Не виждам връзката, че сега селата са в окаяно състояние. Аз мисля, че е виновна политиката да се неглежират селата. Въпреки, че сега малко по малко се възстановява, след 20,30 години може и да стигнем това което е било през соца.

Ако демографията не ни закрие окончателно до тогава де.

admin
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 12:30 pm

Мнение от admin » съб ное 28, 2020 12:50 pm

Както и при османското владичество, така и социализЪма си беше на различни периоди.
Аз все пак съм 66 набор, точно на 10.11 дъщеря ми беше вече на две седмици.
Имаше и по-гладни времена, с брат ми на що опашки сме висели като ще пускат елементарни неща като веро примерно, но пък и имаше периоди в които лесно се намираше навсякъде кола, в ония красиви бутилки, помня като спряха първо червената лимонада, че предизвиквала рак, после пуснаха Алтай, после Швепс...
Не са еднозначни нещата, но уравновиловката беше голяма, това е основната разлика. Тогава трудно се издигаше само заради качества.
А е имало гладни времена, когато трудоденя в ТКЗС-то е бил 5 стотинки.
П.С. Земя сме имали винаги - по няколко декара, детството ми мина да гледам домати, пипер и какво ли не. Айде в Шумен беше по-малко, само няколко декара, но в Безмер само градината в двора беше 5 декара. Оня Безмер със самолетчетата.

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » съб ное 28, 2020 1:31 pm

vassiln написа:
съб ное 28, 2020 5:50 am

Факт, никога в историята не сме били толкова бедни и близко до изчезване като държава както сега по време на "демокрацията". Всичко се разпада, руши и краде, дори не се знае дали ще има вода догодина. Но са виновни комунагите естествено :lol:

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » съб ное 28, 2020 3:50 pm

jacksparrow написа:
съб ное 28, 2020 12:44 pm
Танке, преди 89 е имало селяни, имало е и земя която обработват. Обща, на всички нас. Не виждам връзката, че сега селата са в окаяно състояние. Аз мисля, че е виновна политиката да се неглежират селата. Въпреки, че сега малко по малко се възстановява, след 20,30 години може и да стигнем това което е било през соца.

Ако демографията не ни закрие окончателно до тогава де.
Сещаш се за поговорката, че общото , кучета са го яли.
Не се сещаш, как разграбиха ТКЗС-та до последната кермида, продаваха трактори за старо желязо, или по 2-3 лв. бройката.
Резултата е , че хората се отчуждиха от земята, и народ , които е бил вечно земеделски, сега не ще и да чуе за това.
Навсякъде по света има прилив на хора от селата, към градовете, но там поне оставаше прослойка , която имаше собствен интерес да обработва и развива собсвената си земя. Демек, не се е скъсала нишката. Тук не остана нищо, нямаше ги вече навиците, познанията, техниката , инвентара.... и най-вече желанието , защото , когато си свикнал да живееш в града, няма да искаш да се върнеш на село и с един плуг и едно магаре да ореш земята, която са ти върнали.
Естествено има и изключения, на хора , които са се опитвали, отново д аизградят нещо. Забележи, да изградят отново. А това , което е съшествувало от хилядолетия, заради революционните копнежи, и тем подобни глупости се затри.
Има и друго, България преди 09.09. си е била общо взето около 80 % земеделска земя, хората са си имали малки нивички и са работели на тях. За каква експлоатация на човека от човека говорим, когато огромният процент са си работели по нивите и с техният труд са се изхранвали?
Идва някой, решава да сложи кръст на това. Който е против го разстрелва, взема му земята, праща го в лагери, не му пуска децата да учат, ако не влезе в ТКЗС и т.н . Минава време, всичката тази утопия се сгромолясва. Естествено отговорност никаква, за погубените животи, съдби, убито селско стопанство.
Веднага някой ще ми каже, да де, ама през 80-те години сме имали еди си колко овце, еди си колко крави и т.н
И къде отиде всичко това? За броени години се сгромоляса.
Защото общото кучета са го яли!
Сега често обикалям селата, работата ми го изисква, селото с най-много овце, което съм виждал е Момина Църква ( Странджа) с цели 2200 овце и то благодарение , че в селото има голям частник който държи 2000 от тях, и ги търгува в Турция. Всичко останало са на местните селяни. В повечето от селата картината е същата по 100-200 овце. И ще намаляват, защото трябва хора да ги гледат.
Вижте в Сърбия селата и ще разберете за какво говоря, макар че не съм бил в Чехия , Унгария или другите страни от соца, нещо в мен говори , че и там е така.

Galahad
Регистриран: съб фев 02, 2019 5:53 pm

Мнение от Galahad » съб ное 28, 2020 5:13 pm

Първо да разграничим две неща. Подобрението от новия строй и подобренията, които стават в целия свят. Червените бабички трепетно разказваха, как отишли на бригада, работили 15 дни ангария без пари за да получат чифт гуменки. Ама гуменките били нещо прекрасно, в сравнение с налъмите. Причината за прогресът обаче е ВСВ, когато естествените суровини се оказали недостатъчни и започнали да се търсят изкуствени заместители. Така се появили незамените и до днес гуменки и джапанки, които заменили неудобните дървени налъми.
После дойде промяната. Благодарение на нея имах възможност да видя много книги, за които смятах, че няма д аги видя никога през живота си. Разбира се в електронен вариант. Първо на Востлит, където тогава имаше доста по-малко неща, на Античная литература и т.н. После започнах да питам по форумите, преписки. Така се появиха и някои други. Днес е още по-различно. Но всичко това не е плод на Промяната и Демокрацията, а на Интернета, който е едно сравнително ново явление и макар и с голямо закъснение, можеше да дойде и ако Живков беше управлявал още 20г.

За магазините в малките и големите градове. Може би знаете руските магазини "Берьозка". Миналата година преди Коледните празници в рекламната брошура собственика разказа за социалистическите магазини в Русия: колкото по-голям е градът, толкова повече неща има и толкова по-лесно се осигуряват. Та идеята му беше, че сега в неговите магазини можете да си купите неща, които той трепетно е очаквал да получи когато баща му е бил в командировска в Москва. Нещо, което се е случвало няколко пъти в годината.

У нас беше същото. В селата в магазините имаше съвсем малко неща и почти за всичко трябваше да се виси на опашка, вкл. всеки ден за хляба. В София имаше най-много неща и най-малък дефицит. Но пък в магазина на УБО имаше от пиле мляко. Тъй че не на всички са еднакви спомените от онова време. Някои имаха баба и дядо на село, които носеха буркани и те по-малко усещаха празните магазини. На други баба и дядо бяха от града и те повече усещаха, че на витрината в магазина за месо има само няколко умрели мухи.

acoc
Регистриран: пет яну 25, 2019 6:54 pm

Мнение от acoc » съб ное 28, 2020 5:31 pm

Дребното земеделие в днешно време няма шанс. По нашият край врачанско, рядко можеш да видиш пустееща нива, която вероятно е оставена да почива поне една година, като може и да се лъжа. Всеки който има малко или повече имоти, къде собствени, къде наследствени, и не се занимава пряко с земеделие, го дава под аренда. Който млад човек пожелае да се занимава с земеделие отсега, ще му е страшно много трудно да постигне някакъв успех. Просто няма свободна земя.

Отговори