За "благините" на Социализма!

До края на Студената война
Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Re: Майтапи

Мнение от T-72 » чет ное 26, 2020 6:31 pm

Между другото, това не е само в западната пропаганда. Който е гледал филма "Башмайсторът"( 70-те години на миналият век, ще се убеди, че и тук са се майтапели с тези недъзи на социализма):

Потребителски аватар
jacksparrow
Регистриран: вт май 08, 2018 12:24 am

Мнение от jacksparrow » чет ное 26, 2020 10:32 pm

T-72 написа:
чет ное 26, 2020 6:31 pm
Между другото, това не е само в западната пропаганда. Който е гледал филма "Башмайсторът"( 70-те години на миналият век, ще се убеди, че и тук са се майтапели с тези недъзи на социализма):
Еваларка на Рейгън, благодарение на него почва упадъка на империята на злото. Оная отвъд голямото море.

Изображение

Интересна книга.

This work is divided into two sections. Section One outlines a proposal to divide the United States into regional republics. Section Two explains why this is necessary. The author describes how the Reagan Revolution destroyed prosperity, bankrupted the nation, and concentrated national wealth into the hands of a very few. The path the American public chose to follow beginning in 1981, and returned to in 2001, has led to ruin. A bankrupted, divided, angry, and confused nation is the result. The time to implement major reforms to save the U.S. has run out, leaving peaceful disunion as the only option. Section Two is the bulk of the book, and is a mix of history and economics. The author draws from a wide array of sources, and does not advocate for any particularly political party or organization, as all have failed. Elements from George Orwell's seminal work "1984" are used to explain the current political state of the United States, and the very concept of the nation-state as we think of it is challenged.
#BlackLivesMatter #IStandWithLukashenko

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » чет ное 26, 2020 10:48 pm

Абе питай, по колко години са чакали и за кола тук.
А забравих, САЩ и НАТО се разпаднаха все пак, не СССР, СИВ и Варшавският договор.
Все забравям и се бъркам...

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » чет ное 26, 2020 11:00 pm

Ми не знам, не съм аз тоя дето трябва да блъска по 60 часа на седмица, за да си плати сметките. А колко се е чакало за кола? Години? Наистина ли? :lol:

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » пет ное 27, 2020 7:35 am

Ми да. За Шкода се чакаше почти десет години.
На баща ми му писна и си взе трабант - чака само няколко месеца.
Пък на село докарваха газирани безалкохолни напитки веднъж в месеца. А банани и портокали - никога.
Верно ли не ги знаеш тези неща?

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пет ное 27, 2020 8:12 am

vassiln написа:
пет ное 27, 2020 7:35 am
Пък на село докарваха газирани безалкохолни напитки веднъж в месеца. А банани и портокали - никога.
За лада също. Спомням си, че хем произвеждахме "Кока Кола" тук, беше някакъв голям лукс да отидеш на гости на някой и той да изкара кола от хладилника.
Хем бяхме добре с парите, беше ми направило невероятно впечатление, как баща ми беше купил веднъж, цяла каса с кола ( гости някакви имахме).

vassiln

Мнение от vassiln » пет ное 27, 2020 8:15 am

jacksparrow написа:
чет ное 26, 2020 11:00 pm
Ми не знам, не съм аз тоя дето трябва да блъска по 60 часа на седмица, за да си плати сметките.
Това е хубаво, и без да съм бил в САЩ ми се струва, че общо важи за европейците и сащците. Да, изглежда че ние работим по-малко. Но въпросът е дали това може да продължи още дълго време. Според мен - да, но трябват реформи в цяла Европа.

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » пет ное 27, 2020 5:07 pm

vassiln написа:
Интересна логика, баба ми за 80 години на тая земя не е изяла повече от 10 банана през живота си. И едва ли я брига и пречи. А аз банан не съм хапвал последната година и мисля и следващата да не се докосвам. Не сме маймуни :? А явно и зависи в кое село си, ама едва ли селяните са се притръшкали за кока кола толкова.

Кока колата и бананите символ на победата на САЩ :lol: , сигурно и за дънки сте чакали :lol: ? Е сега има и в магазините за втора употреба, на килограм. Жалко, че има хора дето измерват качеството на живот с такива неща...

vassiln

Мнение от vassiln » пет ное 27, 2020 5:35 pm

Е качеството на живота зависи от това дали имаш кола. Освен ако не си парализиран напълно или сляп. И разбира се не се мери само с броя изядени банани и портокали.
А иначе, не само за кола, но и за лимонада и етър селяните се бутаха и висяха на опашка. И хубавите книги бяха кът и се продаваха в пакет с партийни глупости. То си е направо за отделна тема, но не ми е чак толкова интересно. Пък и повечето съфорумци го помним.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пет ное 27, 2020 5:59 pm

jacksparrow написа:
пет ное 27, 2020 5:07 pm
vassiln написа:
Интересна логика, баба ми за 80 години на тая земя не е изяла повече от 10 банана през живота си. И едва ли я брига и пречи. А аз банан не съм хапвал последната година и мисля и следващата да не се докосвам. Не сме маймуни :? А явно и зависи в кое село си, ама едва ли селяните са се притръшкали за кока кола толкова.

Кока колата и бананите символ на победата на САЩ :lol: , сигурно и за дънки сте чакали :lol: ? Е сега има и в магазините за втора употреба, на килограм. Жалко, че има хора дето измерват качеството на живот с такива неща...
Братле имаш и сега невероятната възможност да се преселиш в подобна действителност. Кеф ти Корея, кеф ти Куба. Действай смело.
Ако не ти стигнат кинтите за билети, ще стартираме кампания за събиране на пари !

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

За "благините" на Социализма!

Мнение от T-72 » пет ное 27, 2020 6:19 pm

Защо съветските граждани чакат с години, за да се сдобият с автомобили?
https://bg.rbth.com/science/331953-lich ... ili-v-sssr

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Re: За "благините" на Социализма!

Мнение от T-72 » пет ное 27, 2020 6:30 pm

И още малко по темата:

Хората, които изпитват носталгия по социализма, често я обясняват с това колко по-достъпен е бил животът. Те казват: да, вярно, че се чакаше 10 години за кола, но всеки можеше да си я позволи. Така ли е обаче наистина? По инициатива на "Российская газета" експерти и икономисти се захванаха да изчислят колко биха стрували някогашните автомобили в днешни пари и резултатът не говори много в полза на социалистическия строй
https://automedia.investor.bg/a/2-novin ... otsializma

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » пет ное 27, 2020 6:54 pm

Много обичате обаче да изселвате и преселвате. А това със събиране на пари за билети питай Василн как свършва :lol:

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » пет ное 27, 2020 7:33 pm

T-72 написа:
пет ное 27, 2020 6:30 pm
И още малко по темата:

Хората, които изпитват носталгия по социализма, често я обясняват с това колко по-достъпен е бил животът. Те казват: да, вярно, че се чакаше 10 години за кола, но всеки можеше да си я позволи. Така ли е обаче наистина? По инициатива на "Российская газета" експерти и икономисти се захванаха да изчислят колко биха стрували някогашните автомобили в днешни пари и резултатът не говори много в полза на социалистическия строй
https://automedia.investor.bg/a/2-novin ... otsializma
Това е нелепо сравнение, една кола и в САЩ сигурно също е струвала много повече тогава, както и един компютър и много други неща.

:lol: :lol: А тогава социлиастическия комп нямаше СД, а флопи, а сега има даже и ЮСБ. Тъпа статия.

vassiln

Мнение от vassiln » пет ное 27, 2020 7:48 pm

Да, компютрите са били много скъпи. 1987 г. източногермански Роботрон струваше 16 000 лева.
Въпросът има както материални, така и, хм, духовни измерения. Имаше експлоатация на детски труд, тъпи политически възпитания и мероприятия, вкл. задължителни (то те си бяха по дефолт такива), задължително гласуване с един реален кандидат. Обикновените хора можеха да пътуват само в соцлагера, и то пак не съвсем свободно.
Изобщо атмосферата беше такава, че ако днешен млад човек попадне в нея, ще е отвратен.
А ти Джак имаш ли някакви представи за тази част от историята ни, или просто се забавляваш да критикуваш оплакванията ни? :)

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » пет ное 27, 2020 7:59 pm

Не съм чул някой да е казал нещо лошо за Тошо, нито да се оплаче от живота тогава, нито за банани и портокали. Напротив всеки с който съм говорил е казвал, че тогава живота е бил по-добър, без значение сега, към настоящия момент дали е добре или зле, беден или богат.

Та малко изкуствени ми идват такива статии честно казано, пък и аз помня някои неща.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пет ное 27, 2020 8:33 pm

jacksparrow написа:
пет ное 27, 2020 7:59 pm
Не съм чул някой да е казал нещо лошо за Тошо, нито да се оплаче от живота тогава, нито за банани и портокали. Напротив всеки с който съм говорил е казвал, че тогава живота е бил по-добър, без значение сега, към настоящия момент дали е добре или зле, беден или богат.

Та малко изкуствени ми идват такива статии честно казано, пък и аз помня някои неща.
Я сподели, все пак , на колко години си бил тогава?
Аз на 10.11.1989 бях на 11 години и 6 месеца.
И аз не бях чувал тогава нищо лошо, напротив, само хубави неща, защото цялата ми рода си беше ултра червена.

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » пет ное 27, 2020 8:42 pm

Казвам, че сега не съм срещал някой да каже нещо лошо за тогава. И прави впечатление медийната кампания да се изкарва лошо всико при социализма. А тогава сигурно е имало хора да се оплакват, винаги има малък брой носталгици по режима на царя, когато са били млади.

Ихтамнет
Регистриран: чет юни 13, 2019 1:03 pm

Мнение от Ихтамнет » пет ное 27, 2020 8:52 pm

Не знам дали е точно по темата, но пак е наследство от соца, та какво смятате за паметника на Червената армия, трябва ли да бъде махан, преместван (макар че щом досега не е направено, едва ли ще стане и в бъдеще, но ако зависише от вас)?
T-72 написа:
пет ное 27, 2020 5:59 pm
Братле имаш и сега невероятната възможност да се преселиш в подобна действителност. Кеф ти Корея, кеф ти Куба. Действай смело.
Ако не ти стигнат кинтите за билети, ще стартираме кампания за събиране на пари !
Или в САЩ, да прави революция там (шегувам се :) ).

vassiln

Мнение от vassiln » пет ное 27, 2020 9:12 pm

Паметниците са съвсем отделна тема, в някои форуми процъфтява заради съветските паметници у нас.
Към Джак (или Жак?):
Ми аз не казвам че всичко по време на соца е било лошо. Но лошото преобладаваше. Ченгеджийство, доноси, връзкарство, пилеене на ресурси, отнемане на земята и добитъка от обикновените хора (айде фабриките ще ги пишем буржоазно-кръволошка собственост, нали сме русофилски = марксистки форум). И замърсяване на околната среда. На Голямата машина просто не и пукаше за обикновените хорица. А някои хорица бяха по-важни. Кой е син на т. нар. активен борец, кой е внук на монархофашист (често и нарочен, а не истински), беше по-важно от реалните ти личност и способности.

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » пет ное 27, 2020 9:25 pm

Не знам защо посочваш връзкарството, доносите и шуробаджанащината като порок на системата, че то и сега си го има и винаги ще е част от нас. Или пак след толкова години са виновни комунягите :lol: . А за околната среда, точно днес гледах, че ни чакала водна криза, не могат дори да поддържат язовирите построени от комунягите.

vassiln

Мнение от vassiln » пет ное 27, 2020 9:35 pm

Защото тогава връзкарството беше още по-водещо от сега.
И да, при нас около прехода комунягите си резервираха и възможностите за "стопанска инициатива", и капиталите, и протекциите от държавата. Но тук засягаме съвремието у нас, а не е добре. Щото и досега в някои сфери на живота процесите на избистряне не са свършили.
А че има хора, дето смятат, че " при Бай Тошо ни беше по-добре", това е всеизвестно. Особено сред тези, които бяха заварени от прехода неподготвени. Не че са виновни за това. Преходът наистина беше тежък.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пет ное 27, 2020 9:52 pm

jacksparrow написа:
пет ное 27, 2020 8:42 pm
Казвам, че сега не съм срещал някой да каже нещо лошо за тогава. И прави впечатление медийната кампания да се изкарва лошо всико при социализма. А тогава сигурно е имало хора да се оплакват, винаги има малък брой носталгици по режима на царя, когато са били млади.
Ako седнем да говорим, мога да кажа и каква мизерия е било преди 09.09.44
С доста възрастни хора съм говорил, така че, това , че критикувам ерата на социализма, не означава , че хваля врмето преди тях.
За пример, мои роднини от село Странско,( между Стара Загора и Димитровград) демек плодородна Тракия,са ми описвали , как са живяли преди 1944.
Семейство, Земя, животни и т,н. Всички животни и хора живеят в две стаи. Масло само на празници. Светят си със свещи, само съботата майката пали газената лампа.
Някъде 50-години на миналият век, започват да се правят там рудници . "Мар-бас". Явно " Маришки басейн". Почват постепенно хората да се замогват.Освен двете стаи, започват да строят и други построики. Селският имот почва постепенно да се замогва. В селото построяват кино, после мото-писта . Дядото си купува кола. "Космич", нямам идея колко години е чакал, но първо му карат червен, той отказва,щото е левскар.
Така че, нещата не са + или -

vassiln

Мнение от vassiln » пет ное 27, 2020 10:02 pm

Пак за връзкарството. Тогава трябвали (по разказ на близки от горното поколение) връзки, за да си купиш неща като пералня, телевизор, жилище, строителни материали, вилно място, радиатори, и още сума ти неща.
Разбира се, зависи от населеното място и потеклото.
И като казах за потеклото, ми стана интересно ти, Jack, от каква среда произхождаш. Аз лично съм от фамилия без заслуги към комунистите, но и без сериозни провинения. Майка - чиновник, баща - военен техник (старшина).

Jefferson F. Davis
Регистриран: нед май 13, 2018 1:46 pm

Мнение от Jefferson F. Davis » пет ное 27, 2020 10:22 pm

vassiln написа:
пет ное 27, 2020 5:35 pm
Е качеството на живота зависи от това дали имаш кола. Освен ако не си парализиран напълно или сляп. И разбира се не се мери само с броя изядени банани и портокали.
А иначе, не само за кола, но и за лимонада и етър селяните се бутаха и висяха на опашка. И хубавите книги бяха кът и се продаваха в пакет с партийни глупости. То си е направо за отделна тема, но не ми е чак толкова интересно. Пък и повечето съфорумци го помним.
Пълни глупости си написал.

Отговори