Малко информация за най-голямото военно-въздушно учение в нашата Родина за тази година:
https://aero-bg.com/2020/09/25/trakijsk ... 4gEmVY_SHs
„Тракийска пепелянка“ – нещо повече

"Разширен международен формат
“Тракийска пепелянка 2020” (Thracian Viper 2020) се проведе в периода от 14 септември до 25 септември 2020 г. в българското въздушно пространство и се превърна в тренировка на военната авиация на пет държави. Освен България и САЩ, това бяха Румъния, Гърция и Канада (изтребители CF-18 Hornet, действащи от летище в Румъния, където носят бойно дежурство). Участваха общо 11 типа различна авиационна техника от тези държави, а ръководител от българска страна беше командирът на авиобаза Граф Игнатиево, бригаден генерал Димитър Петров. Основните участници бяха базирани в Граф Игнатиево – това бяха българските изтребители МиГ-29 и учебно-тренировъчните реактивни самолети L-39ZA, както и шест американски изтребителя F-16C Block 40 от 555-а изтребителна ескадрила, 31-о изтребително авиокрило на ВВС на САЩ в Европа, базирано в Авиано, Италия.
................
В международната летателна тренировка участваха Република България (с МиГ-29, L-39ZA, AS 532AL и Ми-24В, както и РС-9М и С-27J), Кралските канадски военновъздушни сили (CF-18 от авиобаза „Михаил Когалничеау“ – Констанца), Република Гърция (F-16C/D от 110-то и 111-то бойно авиокрило – базирани в Лариса и Неа Анхиало съответно), Румъния (F-16MLU от авиобаза Фитещ и МиГ-21 Lancer от авиобаза „Михаил Когалничеау“ – Констанца) и САЩ (F-16 от 555-а изтребителна ескадрила), които оперираха от седем различни военни летища. Цялостната координация и управление на полетите се осъществяваше от българска страна съвместно с представители на партньорите.
.....................................
Списъкът на изпълняваните задачи по време на тренировката включваше тактически прехвати на разнотипни самолети, бойно въздушно маневриране (тренировки по въздушен бой), нападателно и отбранителни действия на изтребители (нападателно- при съпровождане на групи ударни самолети, отбранителни – при отразяване на удари от групи ударни самолети), подавяне на наземна ПВО, ударна координация и разузнаване (самостоятелно търсене на цели от въздушните екипажи в определени зони и осигуряване на целеуказване за тяхното унищожаване), бойно търсене и спасяване.
....................................
Освен самолетите и вертолетите, групировки за ПВО от състава на ВВС (ЗРК „Куб“ от мястото за постоянно базиране в Стара Загора и ЗРК С-125 „Нева“) и Сухопътните войски (ЗРК „Оса“ от дивизионите на мотострелковите бригади в Плевен и Карлово) защитаваха територия и обекти от критичната инфраструктура на България от действията на смесени авиационни групи, които симулираха нанасяне на удари от въздуха. Планът на тренировката предвиждаше сложността на изпълняваните задачи да нараства с хода на тренировъчните действия и да обхване изпълнението на специфични за родовете авиация и ПВО задачи"
Бъдещето:

Капитан Кирил Гинев, пилот на МиГ-29, се запознава с кабината на F-16C