Заплахи срещу България или сценарии за евентуални конфликти в близкото минало и сега.

Всякакви интересни истории, които са ви са се случили в казармата, а и не само
vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Заплахи срещу България или сценарии за евентуални конфликти в близкото минало и сега.

Мнение от vassiln » чет май 13, 2021 6:47 pm

Естествено, че най-вероятно ще воюваме с Турция - единствената съседка, която има и възможността, и потенциално може да придобие желанието да освободи значително малцинство от нашата власт. И показа склонност да се намесва в конфликти и да окупира парчета от съседните държави.

По време на соца, наистина имахме шанс при своевременна мобилизация сами да спрем турска инвазия. Даже може да сме го имали и до средата - края на 90-те. Техническото им превъзходство не беше така силно, както днес. Границата ни с Турция е сравнително малка (240 км), заета е основно с планини и гори. Танкоопасните направления са само няколко десетки километра, и можеха да бъдат бързо завардени от 3-та армия на предварително оборудвани позиции. Имахме и достатъчно противотанкови и противопехотни (800 000 броя!) мини, които да притеснят настъплението, ако действаме своевременно.
Освен това, ни "пазеха" дрязгите им с Гърция (дали пък да не решат да си освободят северен Кипър, докато най-добрите турски корпуси ни газят, и да им наложат морска блокада), и обстоятелството, че военен конфликт с България автоматично означава спиране на сухопътния обмен с Европа.

Но дали тия въпроси да не ги разглеждаме в нарочна тема?

admin
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 12:30 pm

Re: Смъртните случаи в БНА

Мнение от admin » чет май 13, 2021 6:54 pm

vassiln написа:
чет май 13, 2021 6:47 pm
Естествено, че най-вероятно ще воюваме с Турция - единствената съседка, която има и възможността, и потенциално може да придобие желанието да освободи значително малцинство от нашата власт. И показа склонност да се намесва в конфликти и да окупира парчета от съседните държави.

По време на соца, наистина имахме шанс при своевременна мобилизация сами да спрем турска инвазия. Даже може да сме го имали и до средата - края на 90-те. Техническото им превъзходство не беше така силно, както днес. Границата ни с Турция е сравнително малка (240 км), заета е основно с планини и гори. Танкоопасните направления са само няколко десетки километра, и можеха да бъдат бързо завардени от 3-та армия на предварително оборудвани позиции. Имахме и достатъчно противотанкови и противопехотни (800 000 броя!) мини, които да притеснят настъплението, ако действаме своевременно.
Освен това, ни "пазеха" дрязгите им с Гърция (дали пък да не решат да си освободят северен Кипър, докато най-добрите турски корпуси ни газят, и да им наложат морска блокада), и обстоятелството, че военен конфликт с България автоматично означава спиране на сухопътния обмен с Европа.

Но дали тия въпроси да не ги разглеждаме в нарочна тема?
Две години 84-6-та чертах карти в Елхово, айде поне тук да не разглеждаме тази легенда. Да, можехме да ги спрем на проходите на Стара планина, но те по магистралата щяха да си стигна София..
И на линията Крали Марко съм ходил да копая окопи. Реалните планове бяха между няколко часа и два дни... като последното беше, ако не се изсипеше цялата армия, а само някоя друга турска дивизия... Никога в съвремената история, след Балканската война, не сме имали и теоретична възможност да воюваме като равни с Турция. Иначе темата, особено след случилото се в Сирия, Либия и Нагорни карабах е интересна за чоплене, защото сегашната войнна няма нищо общо с тази от преди десетина години.

vassiln

Мнение от vassiln » чет май 13, 2021 7:07 pm

Разчетите, които си чел, са били заради масирано натовско нападение, т.е. и с Гърция, че може би и с морска пехота на САЩ или UK. А във варианта "1 на 1" щяхме да имаме свободна 1-ва армия и стратегически резерв (полу-кадрираната 2-ра армия). Турците държаха на Балканите само три от корпусите си, и нямаше как да подготвят стратегически удар, без да мобилизират и да прехвърлят поне две - три дивизии от Анадола.
Не съм експерт, може и да греша. Но, повтарям, разглеждам само вариант без участието на двата блока, само ние срещу турците.

Потребителски аватар
Sharana
Регистриран: съб окт 03, 2020 2:52 pm

Мнение от Sharana » чет май 13, 2021 7:30 pm

vassiln написа:
чет май 13, 2021 7:07 pm
... Турците държаха на Балканите само три от корпусите си, и нямаше как да подготвят стратегически удар, без да мобилизират и да прехвърлят поне две - три дивизии от Анадола.

Не съм експерт, може и да греша. Но, повтарям, разглеждам само вариант без участието на двата блока, само ние срещу турците.
И какъв е този вариант 1 на 1 ако Турция продължава да държи основните си сили на изток и юг (за да парира съветски части от Кавказ и Сирия в случай на голяма война), пък и на запад (заради споменатия конфликт с Гърция), оставяйки само нещо между 1/4 и 1/5 на север, защото не се очаква България да я напада? :mrgreen:

В сценарий ТСВ, където основните действия са на други места БНА (с бюджет, който е непосилен в продължително време) е имала шанс да парира евентуална турска атака с регионално значение (1/4 - 1/5 от силите им, защото другите са на по-важните за тях направления). Факт. Но в същото време нещо различно от този сценарий (примерно Турция да реши да настъпва на северозапад към Балканите в рамките на ТСВ, а от Кавказ само да се пази) перспективите са били точно забавяне и след това вардене на С.планина и чакане на съветски части.

Та как от един строго определен сценарий изведнъж стигаме до нереални фантазии тип 1:1 при положение, че весовите категории са крайно различни не ми е много ясно.

yuriy ivanov
Регистриран: пон фев 15, 2021 2:43 am

Мнение от yuriy ivanov » чет май 13, 2021 7:33 pm

Ако искате тема, за кои страни ни заплашват, и има вероятност за бъдещ конфликт с тях, там да чоплим.

vassiln

Мнение от vassiln » чет май 13, 2021 7:43 pm

Sharana написа:
чет май 13, 2021 7:30 pm
...
Та как от един строго определен сценарий изведнъж стигаме до нереални фантазии тип 1:1 при положение, че весовите категории са крайно различни не ми е много ясно.
Кой го е определил строго този сценарий?
Вариант ОВД - НАТО няма смисъл да обсъждаме - в крайна сметка ядрените оръжия излизат на масата и или конфликтът спира, или светът отива към завършек, примерно.
Много по-интересен е един ограничен конвенционален конфликт, поне за мен.
Весовите (що за русизъм, ще докладвам :D ) категории са подобни на Финландия-СССР'1939, или Израел-арабите 1967.
При този вариант липсва глобално противопоставяне, и съответно комшиите могат да метнат голяма част от армията си. Прикритие им трябва само в Кюрдистан, Кипър, по гръцката граница и в зависимост от годината - по границата със СССР. Като споменах Кюрдистан, в съветския Спецназ е имало кюрди от Арменска ССР, обучени да действат с ПКК в случай на конфликт.

Сaptain Сris
Регистриран: вт апр 13, 2021 5:30 pm

Мнение от Сaptain Сris » чет май 13, 2021 8:31 pm

admin написа:
чет май 13, 2021 6:54 pm
vassiln написа:
чет май 13, 2021 6:47 pm
Две години 84-6-та чертах карти в Елхово, айде поне тук да не разглеждаме тази легенда. Да, можехме да ги спрем на проходите на Стара планина, но те по магистралата щяха да си стигна София..
И на линията Крали Марко съм ходил да копая окопи. Реалните планове бяха между няколко часа и два дни... като последното беше, ако не се изсипеше цялата армия, а само някоя друга турска дивизия... Никога в съвремената история, след Балканската война, не сме имали и теоретична възможност да воюваме като равни с Турция. Иначе темата, особено след случилото се в Сирия, Либия и Нагорни карабах е интересна за чоплене, защото сегашната войнна няма нищо общо с тази от преди десетина години.
Админе, с добро чувство на хумор ще кажа, тука ще ме прощаваш за израза, но пусна канарчетата и те се разлетяха. Въпросната линия "Крали Марко е много по-стара от 1984-6 година. Някъде около двадесет години. Ако военните историци се разровят ще видят че идята за такава отбранителна линия е обсъждана в края на 30-те години на миналият век. Нашите тогава са приемали за реална заплахата от страна на Турция и появата на танкови войски и бронемашини в БА е форсирана именно поради /мнима или реална тогава заплаха/ от страна на Турция. В края на петдесетте се започва някакво строителство на дълговременни огневи точки а средата на 60-те години е направено това което днес наричаме линия "Крали Марко". Всъщност това са десетки и стотици огневи точки и няма цялостна единна отбранителна линия. Отбраната на старопланинските проходи по това време е нереална. В тези години турската армия няма днешните бронирани бойни машини, основно тогава тя е моторизирана на камиони пехота и танкове от тип М 47 -48, и М 60. Леопард 1 в различните му модификации А 3 и А 4 получават след като Германия започва да преминава на Леопард 2. Това е причината да има около под 500 бройки от този танк и навярно чукурстотин бройки патъни, турскато рэководство се опитва да премине направо на Леопард 2, не се получава много е скъп и днес правят но го окъсаха с двигателите и сега мисля че ще отиват на украински двигател. Имат по това време и количества бетеер М113 но не и в днешните количества почти 3000 активни бройки. Няколко пъти по-малко са. Движението по магистралата към София просто няма как да стане. По това време ние имаме две първоешалонни танкови бригади на танк Т 72 едната в Казънлък втората в Сливен, и отделен танков полк в Айтос на Т 55. Ва войската в Карнобат, за Елхово, Грудово и Звездец, Крумовград, Ямбол няма да говоря, не съм запознат с това какви подразделения са били там. Но знам че тяхната задача е да спрат противника и да дадат време за тактическо развръщане и преминаване в контранастъпление. Казвам всичко това не за да ти противореча, не съм експерт на армейско ниво. Но ти се опитай да си представиш територията Странджа се превръща в крепост през нея е невъзможно да се премине единствената територия през която е възможна атака на механизирани части и танкове е от Елхово до Крумовград. Но там атакуващата групировка се сблъсква с отбраняващите се части в посочените гарнизони и попада под фронтален удар от танковата бригада в Казънлък и флангови удар от танковата бригада от Сливен. Да не говорим за това че по това време Труция почти не разполага с РСЗО а силите които посочих разполагат и са способни хиляди хектари земя да превърна в лунен пейзаж.
Искам на всички които прочетат да обърна внимание че нашите предци не са били групаци нинто ръцете им са били заврени в едно място където слънце не ги огрява, освен това по това време все още в България не съществува меркантилизма и хората са били готови да умрат за родината си. Не принизявайте предците си!
Ти навярно си чертал карти при планиране отбраната на база съществуващите все още по това време дълговременни огневи точки.
Бъди здрав!

Сaptain Сris

Мнение от Сaptain Сris » чет май 13, 2021 9:21 pm

Сaptain Сris написа:
чет май 13, 2021 4:56 pm
Galahad написа:
ср май 12, 2021 11:50 pm
В момента България с тази си армия е на 49 място по военна мощ, на 111 място по свобода на словото (скоро ще отидем по-назад) и на последно в ЕС по доходи.
Надявам се се досещате къде са проблемите! Защото ако населението се изнася от България не е ясно кои точно ще са наборниците дето ще влизат в армията?!?

А сещате ли се как губим ПСВ - изтощена държава, гладна армия ... А как губим студената война - държава затънала в дългове, празни магазини, режим на тока ...

ВСВ проблемите са аналогични - Германия и Япония просто нямат достатъчно ресурси, изчерпват ги и губят. Не са загубили, защото не са направили мобилизация.

Лесно е да започнеш една война, трудно е да я спечелиш.

Темата за наборна срещу професионална армия е доста широка и с подскачане от едно на друго трудно ще се разбере. Трябва да се видят отделните аспекти в детайли.

Тази тема разглежда само един аспект. Тъй че само от него промяна няма как да стане. Но пък това е точно аспектът, който като че ли най-малко се осмисля.
Мисля си че мястото на българия по военна мощ и самата военна мощ е силно преоценено. Идва от отчитането на въоръженията които стоят в резерв. Ако се отчете реалното състояние на въоръженията ние сме по-назад със още сто места. Свободата на словото е също преувиличение, със нея като гледам какви фейкове се раждат всеки ден в българските медии ми се струва че сме на първо място, друг обаче е проблема със журналистическата етика и прооесионализма. Предпочитам да наречем нещата с истинските им имена.

А иначе сводката с инцидентите беше с предупредителна цел, т.е. да се предотвратят такива, а не да убеждават войниците колко гадно нещо е казармата (ние и така си бяхме убедени в тази истина).
Аз пък съм пишмян патриот и съм женен за натурална блондинка, при това тя е с украински паспорт и е правнучка на генерал Дерожински, същият който на Шипка, отслужил съм армията с чест и малко скатаване и се чувствам българин, напоследък не се гордея а даже на моменти ме е срам, пък през цялото време напоследък ме души една злоба за всичко което става. Но си мисля че сами сме си виновни, първо с политическата ни коректност което си го наричам малодушие!
Галахаде, със всичкото възможно уважение ще те запитам нали разбираш че горното е демагогия?! Аз не разбирам защо го правиш?! Иначе примерно за токовия режим, нали си спомняш отношенията Живков–Горбачов рязкото намаляване на доставляемите количества горива от СССР и масовото преминаване на населението на електрическо отопление. Понеже по това време си бил войник доколкото си спомням какво сме си коментирали в форумите то простено ти е да не знаеш каква е била ситуацията, но пък аз по това време отслужил, тъкмо се бях дипломирал и се готвех да си ...
Основният проблем на България се появи ... цензурирано... и се казва ... цензурирано... Не се боя да го кажа, нищо не завися от чиновниците, имам си мой бизнес в чужбина. Искам да се върна и ще го направя един ден когато няма да има такива клоуни в управлението. Другият голям проблем на България е увиличената около десет пъти в сравнение с тоталиризма бюрокрация, иначе производителните възможности на страната паднаха. Или не си съгласен и ще поискаш да посоча данни. Няма ги никой това не го изследва, но пък ние сме съвременници на едното и на управлението от 2009 година насам...
Основният проблем за намаляването на населението е трудовата емиграция и ниската раждаемост. А двата проблема се породени от липсата на работни места и ниската в сравнение с европейският съюз работна заплата. В тая връзка си мисля че ако държавата инвестира във военната промишленост и модернизираме въоръженията си сами може да се получи положително движение във икономиката оттам в работни места и етцетера. Само си представи искаме да изкараме милярд и половина лева за 150 бронирани бойни майшини, излиза че това са по 10 млн на една машина, простете за тези пари могат да се купят пришмерно 120 танка Абрамс. Нали се сещаш за какво става реч всъщност. Аз съм пишмян патриот и не съм политкоректен става въпрос за едни големи рушвети които се разпределят в управляващите. Друго да попитам, докога България ще финансира политическите партии?!
Извини ме вече и аз демагогствам.
Това че сме със слаба икономика и липса на големи природни ресурси според тебе означава ли че утре като ни поставят ултиматум както на Армения ние трябва да се ръзоръжим и приемем отново "османско присъствие", защото нашите южни съседи в последните години такава политика провеждат.
Опитвал ли си се да си помислиш на тема " бъдеше за моите внуци"?!
Имам вече три две момчета и момиче, по план трябва да станат шест! Отсега ги готвим да стават военни - офицери, големият на 8 малкшят на почти 3.
Може и да съм луд за вързване!
Поздрави сърдечни и пожелания да си жив и здрав!
Шаране, написах отговор, някъде пропадна. Пиша ти пак!
Да уверен съм че армията която имахме до начарото на 90-те можеше да нанесе тежки щети на турската армия в жива сила и техника с което правеше неприемлива идеята за агресия срещу България. Тука дебело ще подчертая че не съм привърженик на политическата организация и тоталитаризма с който се олицетворява тази армия. Искам също да кажа че принизяването способностите на БНА е смехотворно за тези които го правят. Не забравяйте че макар и политически ръководена от комунисти тази армия си беше БЪЛГАРСКА и нейната задача бе защита на България, така че недейте я уси-а!
Аз не плача че пари за 25-27хилядна армия няма, напротив твърдя че пари има и в момента бюджета издържа тези хора и техните оръжия, уверен съм че има защотох си спомням за един медиен скандал с едни пари и кюлчета злато на които спял един високоуважаван политик. Има един такъв термин "съд за виновни за национална катастрофа" и България на два пъти вече го е прилагала, много хора днес живеят с илюзорното чувство за безнаказаност...
Погледни колко е вече военният бюджет и прецени може ли да се увеличи издръжката на войската с още толкова примерно. Аз казвам да. Откъде пари? От въоръжените сили се продаде много техника, кога за безценица в повечето случаи май, но се продаде толкова много че армията може с тези пари да е бонбонче! Ти понеже минаваше едно време за познавач на ВВС кажи ми къде отидоха нашите МиГ 21 и за колко?!
След като съм илюстрирал ултиматома поставен от Турция и Азербейджан като ярка проява на паносманската политика на управляващите кръгове в Турция е некоректно да ми приписваш изказване по повод войната Армения и Азербейджан. Не съм свикнал да заемам стойка "ге" и ще кажа какво мисля. Проблема е "голямата" политика на "големия" Путин, който в желанието си да не допусне откъсването на Армения от сферата на политическо влияни е на Русия и преминаването в сферата на ЕС И НАТО, допусна тази война в такъв мащаб в какъвто тя се води и с такива средства с каквито тя се води. Нещо повече недвусмислено заяви че върху Нагорни Карабах руските гаранции не се простират и така даде "хъз" на турските и азерските политици и обезсърчи арменското ръководство, та в края на краищата Нагорни Карабах самостоятелно се наложи да се справя. Огромният азеро-турски успех е фейк. Раздухан от пантюкистката и паносманистката пропаганда. Нагорни Карабах остава арменски и само част от териториите преминават под азерски контрол. Нещо повече не успяха да осъществят коридор и да свъжат териториите си. Та не си ли съгласен!

Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Re: Заплахи срещу България или сценарии за евентуални конфликти в близкото минало и сега!

Мнение от T-72 » чет май 13, 2021 9:21 pm

Не забравяйте, че и нашите поделения в Тракия бяха доста на брой.
Само авиобазите ни бяха 7 (седем)
1.Равнец (Миг-29 (от 1989 - та, преди това на МиГ- 21) изтребителна авиация.
2.Безмер (Су-25) ударна/щурмова авиация
3.Узунджово (МиГ-21,Хасковсло, близо до границата) Изтребителна авиация
4. Стара Загора (Ми-24) ударна/щурмова авия
5. Граф Игнатиево (МиГ-21) изтребителна авиация
7 Чешнигирово (МиГ-23 БН) ударна авиация
6.Крумово (Ми-8/17) вертолетна транспортна авиация.

2 танкови Бригади. (айтос и Сливен)
1- танков полк - Ямбол
Изнесени Танкови батальони Хасково /Болярово. Отделно останалите пехотни, артилерийски поделения из Пловдивско, Сливенско, Ямболско, Айтошко, Хасковско... Да не забравяме Бермудският теиъгълник Борярово-Грудово-Звездец.
Карловската и Казанлъшките танови бригади и те са наблизо. Така че По Тракия имахме огромна концентрация от военни части

yuriy ivanov

Мнение от yuriy ivanov » чет май 13, 2021 9:25 pm

Като цяло темата е спорна, дали България е можела някога да спре или да задържи за определно време настъпващата Турска армия, и в другите военни форуми сме спорили много, и няма еднозначно мнение!

Galahad
Регистриран: съб фев 02, 2019 5:53 pm

Re: ЗАПЛАХИ СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ ИЛИ СЦЕНАРИИ ЗА ЕВЕНТУАЛНИ КОНФЛИКТИ В БЛИЗКОТО МИНАЛО И СЕГА!

Мнение от Galahad » чет май 13, 2021 10:07 pm

През Първата Балканска война България със съюзниците си успешно е воювала срещу Турция, която при това е била по-голяма от днешната. Но да не забравяме, че имаме и Втора Балканска война, в която същите съюзници, заедно с Турция и Румъния воюват срещу нас.

В световната история много рядко се е случвало война между две държави да си остане само война между тези две държави. Най-често се намесван индиректно други, понякога доста убедително. Пример: австро-унгарската намеса по време на Сръбско-българската война 1885г.

Иначе казано без неизбежния "международен елемент" всички сметки са чисто теоретични, за да не каже по-точното - без кръчмар.

Гледам, че в епохата на междуконтиненталните ракети се правят сметки как воюваме с нашите съседи. Само дето през последната война която сме водили - ВСВ не сме водили бойни действия с никой съсед. Изключвам сраженията с партизански части, щото с такива се е воювало и в самата България. Тъй че кръгът на заплахите може да се окаже много по-широк.

От съседите:
Турция е с много по-голямо население и все още с доста работеща икономика, макар напоследък с второто нещата не са много добре.
Гърция - малко по-голяма като територия и население, доста добре икономически, но все пак съпоставим противник, с който имаме тъй да се каже явни шансове един срещу друг. Сходно е положението със Сърбия, макар този път в наша полза.
С Македония е изцяло в наша полза. Но както написах преди малко във фейса като махнем оградата на границата и минем на евро, трудно ще разберем кой е българин, кой македонец, кое е България и кое Македония. Сега поне по валутата разбираме от коя страна на границата сме. :) Уви, това не е Каталуния и Андалусия, не е дори Германия и Австрия, даже не е Северна и Южна Италия или Ирландия и Северна Ирландия.
С Румъния делим последните места в икономиката и политиката, но те са с по-голяма територия и население, което определено не е в наша полза.

Изводът е, че ако търсим решението в жива сила, значи сме изгубили.

Super_Hornet
Регистриран: ср юни 06, 2018 12:15 pm

Re: ЗАПЛАХИ СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ ИЛИ СЦЕНАРИИ ЗА ЕВЕНТУАЛНИ КОНФЛИКТИ В БЛИЗКОТО МИНАЛО И СЕГА!

Мнение от Super_Hornet » чет май 13, 2021 10:35 pm

Тука пак е излязла старата дъвка за турската заплаха! :)

Ако гледаме само на ниво ала-бала - НРБ вс Туркията или обратното, то поне към края на 80-те (апогея ни) и началото на 90 (разпада на ВД), може обоснавано да се направи заключението, че сме в състояние да се справим.

Причините са много и разнообразни - като се почне от факта, че Турция никога не може да концентрира цялата си мощ спрямо нас, а дори бих казал и половината, предвид на всичките им приятели и се стигне до нивото на подготовка и оборудване на нашенските сили.
Последна промяна от Super_Hornet на чет май 13, 2021 10:44 pm, променено общо 1 път.

yuriy ivanov

Мнение от yuriy ivanov » чет май 13, 2021 10:43 pm

Super_Hornet написа:
чет май 13, 2021 10:35 pm

Причините са много и разнообразни - като се почне от факта, че Турция никога не може да концентрира цялата си мощ спрямо нас, а дори бих казал и половината, предвид на всичките им приятели и се стигне до нивото на подоготовка и оборудване на нашенските сили.
Тук съм съгласен, нямат такъв голям фронт за разгръщване, все пак не им е голяма Европейската територия.

Сaptain Сris

Re: Заплахи срещу България или сценарии за евентуални конфликти в близкото минало и сега!

Мнение от Сaptain Сris » чет май 13, 2021 10:53 pm

Аз много се извинявам че темата на Галахад я превърнах в ОФТОПИК!
Ако имаше тука професионални военни историци щяха да ни разкажат как с възкръсването си прес 1878 година българската войска е имала планове и се е готвила за война единствено с Турция. Ирония на съдбата първата ни война е с братска Сърбия. Слава на българския воин доброволец и наборен военнослужещ опасноста за целоста на България е премахната и съединението на двете Българии е зациментирано с кръв та никой не го поставя под съмнение.
Всички останали войни в които участваме в крайна сметка губим. Балканската война губим, днес е прието да я делим Балканска и Междусю.йюзническа, но всъщност е една война – войната за обединение на всички българи и български територии в една национална държава. На тази война все още и носим последствията. Причината да я загубим. Ами не сме планирали нищо повече освен война победна с Турция, което и става. Причината поради която печелим е добронто ни разузнаване което доказва на генщаба че в резултат на провежданата реформа турската армия не може да осъществи мобилизация за по малко от 45 дни, че турската армия не умее да взаимодейства с различните си поделения и прочие. Но най-важната причина за спечелването на воната е българският войник и неговата саможертва и жертвоготовноста му. Не пиша празни думи, тогава българите са били БЪЛГАРИ а не меркантилни потребители. Причината да загубим е измореноста на войника от двете години война с Турция, разочарованието в съюзниците и политическите грешки както и НАЙ-ВЕЧЕ ЛИПСАТА НА ВОЕННО ПЛАНИРАНЕ И ГОТОВНОСТ ЗА РЕАКЦИЯ ПРИ НАМЕСА НА РУМЪНИЯ. Нашият генерален щаб не е имал планове за случай на военна инвазия от страна Румъния. РАЗЧИТАЛО СЕ Е НА ВОЕННАТА КОНВЕНЦИЯ С РУСИЯ. Не съм уверен конвенцията от коя година е 1908 или 1903 година. Руското правителство изпраща Сазонов в Румъния но вместо да предупреди Румъния и да я въздържи от агресия спрямо България Сазонов заявява че претенциите и амбициите на България са прекалено големи и тя следва да бъде наказана и Румъния ни наказва.
Мисълта ми е следната и тогава и сега всичките ни съседи са съюзници и приятелски настроени, но политиката е вечно променлива. Нашето военно министерство трябва да има разработени планове за действие и ресурса да ги осъществи за да може да отрази агресия срещу страната ни или поне да я направи толкова скъпа в отношение техника и жива сила че да я обезмисли тази вероятна агресия. Плановете следва да са срещу условен противник примерно от югозапад, от югоизток от север, от запад от изток.
Ако си мислите че единствено Турция има военно-икономическия капацитет да ни нападне много се заблуждавате. Дори и Македония има капацитет и шанс успешно да ни нападне и да откъсне примерно Пиринска Македония.
Мисълта ми е днес сме приятели утре може в резултат на вътрешна политическа криза да бъдем обявени за враг на справедливоста и равенството и прочие. Опитвам се да се изразя образно и да поставя под един знаменател всички.
Помня че великият Чърчил бил казал че в политиката няма вечни приятели, вечни са само интересите на нацията и държавата. На нашата нация и държава интересите следва да са просперитет на народа и териториялна цялостност.
Затова казвам че армията следва да е "Хибридна" благодаря за подсказването от приятел тук във форума. Следва да се съчетае прецизноста на професионалната с задължителната наборна армия. Ако на някого ама до усир--е не му се служи срещу десет хиляди долара може да се откупи както е в родината комшиите ни. Тези пари да не влизат в държавният бюджет а да влизат в извънбюджетна сметка развитие и модернизация на въоръжените сили и да могат да се изразходват само целево.
И ще подхвърля една идея за възможна модернизация. Все още в страната има на съхранение снети от въоръжение над 500 бройки танк Т 55, поправете ако греша с бройките.
Нашите всички бетеери и беемпета са прозрачни като броня по отношение огневите възможности на бойната техника от този клас /БТР БМП/ която стои на въоръжение на всичките ни съседи. Съсед югоизток 25мм автоматично оръдие Бушмастер, и 30 мм автоматимно оръдие Бушмастер, съсед от юг аналогично въоръжение плюс 23х 152мм, съсед от югозапад 30 мм оръдие 2А42 и 25 мм оръдие Бушмастер, разбира се и голямо коичество 14.5х114мм КПВТ. Съсед от запад 30мм оръдие автоматично 2А42. Съсед от север 25 мм оръдие Ерликон, което ако не е малко по-добро то поне е аналогично на 25 мм Бушмастер и разбира се 73мм безоткатно оръдие Гром и 14.5х114 КПВТ. За да стане ясно за какво иде реч нашите в момента бойни машини са с броня защитаваща в порядка 100 м от патрон 7.62х54 в фронтална проекция и 300 метра от същият патрон във флангова проекция. Изключение БМП23 във двете проекции на тактически дистанции от 300 м за 12.7х99мм и БМП 1 във фронтална проекция защитено от 1.7х99 в дистанция от 300м. Поне това са данните които съм срещал лично не съм стрелял. Бронепробиваемста на цитираните ни съседи е /
14.5х114 КПВТ - Пуля БС-41 с металлокерамическим сердечником. Для БС-41 бронепробитие достигает по нормали 40 мм с дистанции 100 метров ------ показатели составляют по нормали 20 и 21,2 мм гомогенной брони с дистанции 800 метров
новых боеприпасов 20×139 мм к пушкам «Испано-Сюиза» HS 820, «Рейнметалл» RH 202 и M 693 (F2) с бронебойными подкалиберными снарядами типа APDS — DM 63 (ФРГ) и OPTSOC (Франция) у сухопутных войск этих государств появилась возможность поражать БМП-1 в лобовой проекции с дальностей 800—1000 м.
Боеприпасы к пушке M242 «Бушмастер» основной БМП США M2 «Брэдли», принятой в 1982 году, проектировались из расчёта поражения бронезащиты БМП-1, с обеспечением бронепробития 25,4 мм/60°/1300 м(V50).
Защита на всички наши съседи е с оглед 23х152мм във фронтална проекция на тактичесдка дистанция 300 и защита от 14.5мм във флангова проекция на тактическа дистанция 300м.
Връщам се на танк Т 55
На негова база има вече тежък бетеер Азхарит, има БТР Т руски има и украински БМП Т 55 и БТР 55 Колесен.
Имаме технически и производствени възможности да извършваме капитален ремонт на машините и корпеса на Т 55. Има все още запаси от запасни части и принадлежности които се разходват за извършване на ремонти на машини за частни компании и чужди държави. Какво пречи да си направим Т БМП 55 тежка БМП, примерно за да се увеличи полезният обем може да се удължи корпуса и да се ностави още един ленивец, монтира се форсираният двигател от 690 КС мисля на Т 55 чешката утежелена вследствие допълнителното брониране модификация която имахме в Бг беше този двигател.
Ако някой иска да каже че това е невъзможно нека се справи и прочете Т 55 М 6 или Азхарит.
Понеже само с защита нещата не стават, нужна е мобилност, нараства масата, Т 55 без куполата и въоръжението тежи 28.5 тона, ако не добронира допълнително то ще се запази мобилноста и тяговъоръженоста и даже не е задължително поставянето на нов двигател. Зная ще ми възразят скороста на Т 55 е ниска на шосе тя е само 50 км в час. Аз мога само да отвърна да но нещо не съм забелязал да се войва само на шосе и още никой не ни кара да войваме на скорости като шумахер. Тактическата скорост в боя е около 25км/ч а способноста на Т 55 е 27 км/ч.
Третият елемент на бронираната бойна машина е въоръжението. Нашето 23х 152 мм оръдие е с високи показатели но има един съществен недостатък то е конструирано като зенитно и е с голямо разсейване при автоматична стрелба, освен това на днешния ден масовата практика е преминавене към по големи калибри и удължени снаряди и даже бикалибърни автоматични малокалибрени оръдия. Ние имаме лицензионните права и техническите възможности дза произвеждаме 2 А 42 30мм автоматично оръдие, имаме и опита от производство и ползване на купола за БМП 23. Нищо не пречи да произведем купола за БМП 23 с оръдие 30х165мм. Единствено е нужна инициатива и поръчка. Мерни прибори и прочие, също си произвеждаме, има една организация асоциация на отбранителната индустрия в България, там си ги има предпирятията има и каталози какво произвеждат и какви са възможностите на продуктите им.
Прострях се много в тази тема да ме прости читатела и модератора.

Потребителски аватар
Sharana
Регистриран: съб окт 03, 2020 2:52 pm

Мнение от Sharana » чет май 13, 2021 11:00 pm

Сaptain Сris написа:
чет май 13, 2021 9:21 pm
...напротив твърдя че пари има и в момента бюджета издържа тези хора и техните оръжия, уверен съм че има защотох си спомням за един медиен скандал с едни пари и кюлчета злато на които спял един високоуважаван политик.
Това си е чиста демагогия. "Чекмеджетата" са резултат от източване на обществени (в голямата част европейски) пари - "военния" дял там (тоест от корупция при военни поръчки) е смешен.
Та това са пари на данъкоплатеца да, но не пари за дрънкане на оръжие. Бюджета е пределно ясен - 1,69% от БВП за 2021 с ангажимент да достигне 2% до 2024, което може да се случи, може и да не се случи. Но така или иначе 2% е максималната граница на разумното в случая и спора може да бъде само какво е възможно с тези пари и какво не. Само за сведение - с въпросните пари даже заплатите не могат да се платят на 100 000 щат (наборниците може и да са без заплата, но си имат цена), какво остава за поддържане на някакво въоръжение дори да е подарък (а подаръци в днешно време няма освен ако не са скрап)...
Сaptain Сris написа:
Откъде пари? От въоръжените сили се продаде много техника, кога за безценица в повечето случаи май, но се продаде толкова много че армията може с тези пари да е бонбонче!
Ти какви точно печалби очакваш от скрап? :mrgreen: Като си дадеш Гоуф-а от времето на Студената война на вторични или го продадеш за почти същата стойност на някой представител на меншинствата (защото кой друг ще го купи) каква точно "печалба" очакваш на фона на цените за нов Гоуф? И 1% от стойността на новия няма да има. Та това как разпродаването на скрап от 50те и 60те може да финансира превъоръжаване даже не е смешно...

Сaptain Сris написа:
Проблема е "голямата" политика на "големия" Путин, който в желанието си да не допусне откъсването на Армения от сферата на политическо влияни е на Русия и преминаването в сферата на ЕС И НАТО, допусна тази война в такъв мащаб в какъвто тя се води и с такива средства с каквито тя се води. Нещо повече недвусмислено заяви че върху Нагорни Карабах руските гаранции не се простират и така даде "хъз" на турските и азерските политици и обезсърчи арменското ръководство, та в края на краищата Нагорни Карабах самостоятелно се наложи да се справя.
Това може и да е вярно на геополитическо ниво, но има околонулева връзка със събитията от чисто военна гледна точка, за което си и говорим. При самите бойни действия картината си беше относително ясна.
Сaptain Сris написа:
Огромният азеро-турски успех е фейк. Раздухан от пантюкистката и паносманистката пропаганда. Нагорни Карабах остава арменски и само част от териториите преминават под азерски контрол. Нещо повече не успяха да осъществят коридор и да свъжат териториите си. Та не си ли съгласен!
Фейк фейк, колко да е фейк :mrgreen: За твоята реалност (по начина по който го описа) може и да е, но в общоприетата е толкова фейкова колкото и съюзническата победа през 1991ва. Аргумента е същия - не окупираха Ирак (="не успяха да осъществят коридор и да свъжат териториите си" и не превзеха целия НК), пък дали това изобщо е бил повода за война и кой е изял повече бой са едни такива незначителни подробности, които е по-лесно да игнорираме с цел да нарисуваме някаква определена картинка :roll:
Общоприетата (включително и в Армения) картинка е следната:
Изображение
Азерите са си върнали 100% от територия за която се и водеше войната (и която според целия свят си е Азербайджан), частта с 30% от самия чисто административен (от времето на СССР) НК + символа Шуша реално е бонус, който се материализира само и единствено защото арменците имаха нереалистични очаквания, че с достатъчно пушечно месо ще могат да удържат даже след като им пробиха отбранителната линия (а след нея си беше пусто) - ако войната беше приключила след седмица вместо след 40 дни, то и 30то процента от НК с Шуша нямаше да загубят, а за т.н. "буферни територии" (които Азербайджан си искаше обратно) така или иначе нямаха шанс в пълноценна война, която и избухна след отказа им да ги връщат (та войната беше на хоризонта поне 4 години, особено след репетицията през 2016, където бяха сверени часовниците).

А това с фейковата победа е още по-смешно на фона на това, че арменците в крайна сметка капитулираха чисто военно - просто нямаха повече ресурс за съпротива, ако войната беше продължила след няколко дни щяха да изгубят столицата на НК, а до 2-3 седмици и остатъците от армията, която щеше да е обкръжена при такова развитие...

Но и това е повече политика, а говорихме за бойни действия. Даваш си сметка, че това беше високо интензивен конфликт в който само за 44 дни загинаха повече хора, отколкото в Донбас за цяла година (към момента на първите Мински съглашения) нали? И това, че арменците за 44 дни загубиха повече хора от руснаците за 10 години и две войни в Чечня също нали? А при разликите в населението и възприятието е съответстващо...

А само 25 години по-рано водеха вече същата война (която и спечелиха) като загубите им бяха същите. Но за три годишна война! Сега същите загуби (но със загубена война) ги получиха за 44 дни. Това е всичко, което искам да кажа. Технологиите не седят на едно място, все по-ефективни оръжия вкарваме в употреба, което променя "правилата" и води до това, че войните стават по-кратни, но много "по-горещи". НК е просто нагледен пример - две войни между едни и същи треторазрядни сили, като единственото което ги дели е 25 години прогрес. А разликата е зашеметяваща - събитията макар да се развиваха огледално не отнеха отново 3 години, а месец и половина, но със същото количество жертви. Ако ги бяха оставили да се избиват още някоя друга седмица щяха значително да задминат цифрите от първата война. И тук разликата е не само прогреса във военното дело за тези години, но и това, че едната страна като концепция за водене на война си остана 25 години назад и от тогава до наши дни просто поддържаше армия по модела, който им спечели предната война, защото нямаха ресурс едновременно да поддържат многочислена армия и да я осъвременяват. А това закономерно доведе и до деградация на "професионалните" военни, които в крайна сметка бяха нито подобаващо обучени, нито подобаващи въоръжени.

Та много добър пример е последната война, защото според теб трябва да направим същата грешка като Армения (защото не било грешка и загубата им е фейк, реално даже са и спечелили ако не беше Путин :mrgreen:) и да си изгорим безсмислено ограничените ресурси като поддържаме по-голяма, но по-изостанала армия (защото иначе няма да можем да си позволим частта с по-голямата), а в това отношение съм на противоположната позиция.

Сaptain Сris

Мнение от Сaptain Сris » чет май 13, 2021 11:25 pm

Sharana написа:
чет май 13, 2021 11:00 pm
Сaptain Сris написа:
...напротив твърдя че пари има и в момента бюджета издържа тези хора и техните оръжия, уверен съм че има защотох си спомням за един медиен скандал с едни пари и кюлчета злато на които спял един високоуважаван политик.
Това си е чиста демагогия. "Чекмеджетата" са резултат от източване на обществени (в голямата част европейски) пари - "военния" дял там (тоест от корупция при военни поръчки) е смешен.
Та това са пари на данъкоплатеца да, но не пари за дрънкане на оръжие. Бюджета е пределно ясен - 1,69% от БВП за 2021 с ангажимент да достигне 2% до 2024, което може да се случи, може и да не се случи. Но така или иначе 2% е максималната граница на разумното в случая и спора може да бъде само какво е възможно с тези пари и какво не. Само за сведение - с въпросните пари даже заплатите не могат да се платят на 100 000 щат (наборниците може и да са без заплата, но си имат цена), какво остава за поддържане на някакво въоръжение дори да е подарък (а подаръци в днешно време няма освен ако не са скрап)...
Сaptain Сris написа:
Откъде пари? От въоръжените сили се продаде много техника, кога за безценица в повечето случаи май, но се продаде толкова много че армията може с тези пари да е бонбонче!
Ти какви точно печалби очакваш от скрап? :mrgreen: Като си дадеш Гоуф-а от времето на Студената война на вторични или го продадеш за почти същата стойност на някой представител на меншинствата (защото кой друг ще го купи) каква точно "печалба" очакваш на фона на цените за нов Гоуф? И 1% от стойността на новия няма да има. Та това как разпродаването на скрап от 50те и 60те може да финансира превъоръжаване даже не е смешно...

Сaptain Сris написа:
Проблема е "голямата" политика на "големия" Путин, който в желанието си да не допусне откъсването на Армения от сферата на политическо влияни е на Русия и преминаването в сферата на ЕС И НАТО, допусна тази война в такъв мащаб в какъвто тя се води и с такива средства с каквито тя се води. Нещо повече недвусмислено заяви че върху Нагорни Карабах руските гаранции не се простират и така даде "хъз" на турските и азерските политици и обезсърчи арменското ръководство, та в края на краищата Нагорни Карабах самостоятелно се наложи да се справя.
Това може и да е вярно на геополитическо ниво, но има околонулева връзка със събитията от чисто военна гледна точка, за което си и говорим. При самите бойни действия картината си беше относително ясна.
Сaptain Сris написа:
Огромният азеро-турски успех е фейк. Раздухан от пантюкистката и паносманистката пропаганда. Нагорни Карабах остава арменски и само част от териториите преминават под азерски контрол. Нещо повече не успяха да осъществят коридор и да свъжат териториите си. Та не си ли съгласен!
Фейк фейк, колко да е фейк :mrgreen: За твоята реалност (по начина по който го описа) може и да е, но в общоприетата е толкова фейкова колкото и съюзническата победа през 1991ва. Аргумента е същия - не окупираха Ирак (="не успяха да осъществят коридор и да свъжат териториите си" и не превзеха целия НК), пък дали това изобщо е бил повода за война и кой е изял повече бой са едни такива незначителни подробности, които е по-лесно да игнорираме с цел да нарисуваме някаква определена картинка :roll:
Общоприетата (включително и в Армения) картинка е следната:
Изображение
Азерите са си върнали 100% от територия за която се и водеше войната (и която според целия свят си е Азербайджан), частта с 30% от самия чисто административен (от времето на СССР) НК + символа Шуша реално е бонус, който се материализира само и единствено защото арменците имаха нереалистични очаквания, че с достатъчно пушечно месо ще могат да удържат даже след като им пробиха отбранителната линия (а след нея си беше пусто) - ако войната беше приключила след седмица вместо след 40 дни, то и 30то процента от НК с Шуша нямаше да загубят, а за т.н. "буферни територии" (които Азербайджан си искаше обратно) така или иначе нямаха шанс в пълноценна война, която и избухна след отказа им да ги връщат (та войната беше на хоризонта поне 4 години, особено след репетицията през 2016, където бяха сверени часовниците).

А това с фейковата победа е още по-смешно на фона на това, че арменците в крайна сметка капитулираха чисто военно - просто нямаха повече ресурс за съпротива, ако войната беше продължила след няколко дни щяха да изгубят столицата на НК, а до 2-3 седмици и остатъците от армията, която щеше да е обкръжена при такова развитие...

Но и това е повече политика, а говорихме за бойни действия. Даваш си сметка, че това беше високо интензивен конфликт в който само за 44 дни загинаха повече хора, отколкото в Донбас за цяла година (към момента на първите Мински съглашения) нали? И това, че арменците за 44 дни загубиха повече хора от руснаците за 10 години и две войни в Чечня също нали? А при разликите в населението и възприятието е съответстващо...

А само 25 години по-рано водеха вече същата война (която и спечелиха) като загубите им бяха същите. Но за три годишна война! Сега същите загуби (но със загубена война) ги получиха за 44 дни. Това е всичко, което искам да кажа. Технологиите не седят на едно място, все по-ефективни оръжия вкарваме в употреба, което променя "правилата" и води до това, че войните стават по-кратни, но много "по-горещи". НК е просто нагледен пример - две войни между едни и същи треторазрядни сили, като единственото което ги дели е 25 години прогрес. А разликата е зашеметяваща - събитията макар да се развиваха огледално не отнеха отново 3 години, а месец и половина, но със същото количество жертви. Ако ги бяха оставили да се избиват още някоя друга седмица щяха значително да задминат цифрите от първата война. И тук разликата е не само прогреса във военното дело за тези години, но и това, че едната страна като концепция за водене на война си остана 25 години назад и от тогава до наши дни просто поддържаше армия по модела, който им спечели предната война, защото нямаха ресурс едновременно да поддържат многочислена армия и да я осъвременяват. А това закономерно доведе и до деградация на "професионалните" военни, които в крайна сметка бяха нито подобаващо обучени, нито подобаващи въоръжени.

Та много добър пример е последната война, защото според теб трябва да направим същата грешка като Армения (защото не било грешка и загубата им е фейк, реално даже са и спечелили ако не беше Путин :mrgreen:) и да си изгорим безсмислено ограничените ресурси като поддържаме по-голяма, но по-изостанала армия (защото иначе няма да можем да си позволим частта с по-голямата), а в това отношение съм на противоположната позиция.
Шаране, пишеш ми за демагогия но всъщност ти демагогстваш, без да се попитваш да вникнеш за какво става реч, всъщност придаваш си важност. Както винаги във всеки един спор започваш да говориш алабализми и нищо конкретно да не казваш. Аз в момента също говоря общи прикозки но си имам позиция и не се страхувам да я изразя. При това целта ми беше да провокирам дискусия на необходимоста от модернизации и поява на наборна войска паралелно с професионалната. Дискусия тръгна. Даже ти тука се опитваш да кажеш нещо.
Прочее не виждам смисъл да ти отговарям повече. Ти се опитваш да ме провокираш непонятно защо. Ми много ти здраве и продължавай да товариш танковете на влакова композиция с кран.

admin
Site Admin

Мнение от admin » пет май 14, 2021 10:05 am

Силно сте изкривили темата.
Реално с Турция след Балканската война не сме воювали, не е ясно и дали някога ще воюваме.
Както казах - в рамките на един военен блок сме. Ако блока не може да се оправи с членовете си (Кипър не е точен пример, там Черните полковници са не по-малко виновни), то нямаме никакъв шанс да устоим на който и да тръгне към нас.
Като свършите с меренето на "Пробива ли Калашника релса" може да поговорим за стратегически алтернативи.

admin
Site Admin

Мнение от admin » пет май 14, 2021 10:21 am

А за Турция, както вече казах, периода 84-86 служих в Елхово (с кратко обучение в щаба на Трета армия). Бях ПВО, но поста ни беше съседната стая до Дежурната и сума ти офицери ни хващаха да им чертаем картите за поредните тактики. Разиграваше се едно и също - отбрана, отстъпление на няколко подготвени позици и чак както дойдат братушките - атака.
Това съм го играл и на живо, включително и на едно генералщабно учение...
Ученията ни бяха оттатък клюна, машините на разузнавачите (бяха ни съседи по помещение) бяха насами граничната бразда.
85 година лятото имаше голям строеж да кажем по "Крали Марко", аз ходих само за няколко дни и основно гледах, но цялата батарея копа и бетонира окопи повече от месец.
Извън това, повтарям бях ПВО, изучавахме основно турско ВВС, което беше второ по големина в НАТО тогава, а 85 на едно учение турските пилоти бяха събрали очите на наблюдаващите, та нас ни разсипаха от тренировки.
Тогава навлязоха и крилатите ракети и полетите на ниски и пределно ниски височини, така че танковете щяха да се движат по доста почистена полоса преди тях.
Това е за територията на Елхово, но по лагерите другите от триъгълника говореха подобни неща.
Така че, ако е имало идея да се спрат при Ямбол някъде настъпващите, не съм запознат.
Но тригълника, въпреки терена, миниранията и други подобни си беше жертван в рамките на няколко часа.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пет май 14, 2021 2:30 pm

Koлеги последните мнения свързани с различните калибри, са преместени в нова тема:

Калибри,Снаряди и други средства за борба с вражеската бронирана техника!
https://istoriata.net/viewtopic.php?f=1 ... 622#p41622

Galahad
Регистриран: съб фев 02, 2019 5:53 pm

Мнение от Galahad » пет май 14, 2021 9:59 pm

"Мисълта ми е следната и тогава и сега всичките ни съседи са съюзници и приятелски настроени, но политиката е вечно променлива. "

При Балканските войни двете загубили държави България и Турция не успяват да проявят гъвкавостта на останалите участници. Иначе казано по време на Междусъюзническата да се съюзят срещу останалите. С договорката само България да получи нещо, а другите да останат без нищо. В случая Турция също удря България, но това не спасява самата Турция от сериозни териториални загуби. Ако беше направен съюз между двете губещи Турция щеше да има много повече земи на Балканите, а срещу това, което щеше да даде на България щеше за бъдеще да има съюзник по принуда, защото вечно щяхме да се нуждаем от турската подкрепа срещу желанието на Румъния, Сърбия и Гърция да се компенсират за това прекомерно според тях уголемяване.

Иначе казано към Турция трябва да се подхожда гъвкаво, защото тя наистина може да ни е враг, но може и да ни е стратегически съюзник. Втори е въпросът че и в самата Турция трябва да осъзнават това.

vassiln

Мнение от vassiln » съб май 15, 2021 10:17 am

Хубаво, но от всички балкански държави, само ние сме били "на топа на устата". Как до се спазарим с Турция да ни даде Тракия и Родопите, че и част от Македония, за да задържи с наша помощ Албания и западна Македония. Отделно, ние сме били млада християнска нация, като съседите, даже и на културно ниво е било по-логично да изберем тях за съюзници. То самите балкански войни са започнали за това - да се разкости и подели европейската част от територията на Болния човек.
Иначе в съвременни условия може да имаме ползи едни от други, но добрите намерения се обръщат лесно на 180 градуса, когато се появи възможност или необходимост.
Освен това, трябва да се търси баланс - както в силите, така и в интересите. Например, гръцката военна мощ и географското им положение са силен сдържащ фактор за турска инвазия у нас. А самата Гърция отдавна няма претенции към нас и не ни застрашава толкова. Извод - да се подкрепяме с гърците. Това го давам само за пример.

Потребителски аватар
Восток
Регистриран: нед май 20, 2018 9:22 pm

Мнение от Восток » съб май 15, 2021 1:29 pm

Е, Сърбия също няма никакви претенции към България например.
"Война должна вестись не против России, а исключительно для свержения большевизма. Нельзя смешивать СССР с Россией, советскую власть с русским народом, палача с жертвой."

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » съб май 15, 2021 2:02 pm

Нямам идея как съм пуснал големият шрифт, докато съм писал заглавието на темата. Когато седна пред компа, ще се разправя с него.

Отговори